Botox

Botulotoxín sa používa v prípade, keď je potrebné odstrániť mimické vrásky na čele, pri koreni nosa, okolo očí a úst, odstraňuje drobné asymetrie na tvári a nadmerné potenie podpazušia, dlaní a nôh / hyperhidróza/. Dlhšie trvajúci efekt je dosiahnutý menším množstvom vpichov a menším objemom aplikovanej látky do tkanív. Účinky botulotoxínu spočívajú v zablokovaní nervového zakončenia, dochádza k prerušeniu nervosvalového spojenia a tým je zabránené mimickému svalu v jeho zmršťovaniu. Následkom toho dochádza k vyhladeniu mimických vrások. Po určitej dobe sa však nervový vzruch vo svale obnoví a aplikácia botulotoxínu sa musí opakovať.

Účinok botulotoxínu je u plytších vrások zjavný asi za 3 dni. Pri hlbších vrások je viditeľný až po viacerých aplikáciách, dochádza totiž k postupnému vyhladenie vrások.

 

Pre koho je aplikácia botulotoxínu vhodná?

Injekčná aplikácia botulotoxínu je vhodná najmä pre klientov, ktorí chcú vyhladiť vrásky od smiechu, mračenie, obmedziť vejárovité vrásky, uvoľniť stiahnuté kútiky úst alebo vyliečiť nadmerné potenie. Ďalej potom pre osoby, ktorým sa vrásky objavili medzi obočím, na čele, okolo očí, na koreni nosa, nad hornou perou, na brade alebo na krku.

Aplikáciu botulotoxínu , môžu podstúpiť ženy, ktoré nie sú tehotné a nedojčia, ďalej potom osoby bez nervových porúch a osoby, ktoré nemajú alergie na niektoré zložky prípravku. Botulotoxín sa neaplikuje v prípade zápalového ochorenia oblasti, u ktorej chceme vyhladiť vrásky. Ideálny vek pre tento zákrok je 18 – 65 rokov.

 

Po botoxe

Po botoxe

 

Pred zákrokom

Pred aplikáciou botulotoxínových injekcií nie je nutná žiadna zložitá príprava ani alergické testy. Keďže sa zákrok vykonáva ambulantne, nie je potrebné, aby klienti podstupovali zložité vyšetrenie, ako je tomu u plastických operácií, na vyhladenie vrások. Po ujasnení predstáv a prianí pacienta s lekárom sa klient pripraví na samotný zákrok. Pred injekčnou aplikáciou botulotoxínu je dobré kožu chladiť alebo v prípade záujmu pacienta potrieť krémom s anestetickými účinkami.

 

Priebeh zákroku

Vzhľadom k tomu, že sa vyhladenie vrások vykonáva ambulantne, nie je nutná následná hospitalizácia po zákroku. Injekčná aplikácia botulotoxínu je veľmi rýchla, takmer bezbolestná a fyzicky nenáročná. Vpichy sa vykonávajú veľmi tenkou ihlou do miest, kde je potrebné vyhladiť vrásky. Celý zákrok trvá asi pol hodinu, samotná aplikácia iba 5 – 10 minút. Klienti cítia pri aplikácii iba mierne pálenie alebo uštipnutie.

 

Po zákroku

Po aplikácii botulotoxínu je vhodné, aby klient zotrval asi hodinu vo vzpriamenej polohe a aby aktívne používal svaly, do ktorých bol botulotoxín aplikovaný. Pacient by nemal predkláňať hlavu, aby bol výsledný efekt čo najlepší. Pokožka je bezprostredne po zákroku ľahko začervenaná a opuchnutá, ale asi po hodine tieto nežiaduce účinky úplne vymiznú. Účinky injekčnej aplikácie botulotoxínu sú viditeľné po 1 – 3 dňoch. Intervaly medzi jednotlivými aplikáciami sa s množstvom podstúpených ošetrení predlžujú.

 

Koľko po zákroku efekt vydrží?

Efekt zákroku vydrží po prvej aplikácii asi 3 až 6 mesiacov, po druhej aplikácii asi pol roka a po tretej 9 – 12 mesiacov. Potom sa stávajú svaly opäť aktívne a vrásky sa opäť začínajú tvoriť. Vrásky sa postupom času zjemňujú a s opakovanými aplikáciami botulotoxínu časom úplne vymiznú. Aplikácia botoxu by sa mala opakovať dvakrát ročne. Aspoň štyri dni po zákroku má pacient dodržiavať pokojový režim, nemal by aktívne športovať a chodiť do sauny. Asi týždeň po aplikácii botulotoxínu je vhodné vyhýbať sa pobytu na slnku alebo soláriu, inak by mohlo dôjsť k zlému vstrebávaniu botoxovej injekcie. Po aplikácii je možné navrátiť sa ihneď do práce, nie je potrebné žiadne dlhšie zotavovanie.